Akademicka Szkoła Policealna w Białymstoku
Akademicka Policealna Szkoła Medyczna oferuje kształcenie na dwuletnich i rocznych kierunkach medycznych oraz kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Zajęcia prowadzone są w nowoczesnych pracowniach, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt medyczny i kosmetyczny. Praktyczna nauka zawodu odbywa się w ośrodkach odnowy biologicznej, oddziałach szpitalnych, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz domach pomocy społecznej. Nasi absolwenci z powodzeniem zdają egzaminy zawodowe, a także pozyskują zatrudnienie w sektorze medycznym oraz kosmetycznym.
Oferowane kierunki policealne
- Podolog
- Dietetyka i zaburzenia odżywiania
- Sekretarka medyczna
- Opiekunka dziecięca
- Technik dentystyczny
- Higienistka stomatologiczna
- Asystentka stomatologiczna
- Technik ortopeda
- Technik usług kosmetycznych
- Technik farmaceutyczny
- Technik masażysta
- Technik sterylizacji medycznej
- Terapeuta zajęciowy
- Opiekun medyczny
-
Podolog
Klasyfikacja w zawodzie
FRK.05. Świadczenie usług w zakresie zabiegów podologicznych
Tryb nauczania: stacjonarny
Okres kształcenia: 2 lata (4 semestry) -
Dietetyka i zaburzenia odżywiania
Dietetyka jest to nauka medyczna o żywieniu człowieka zdrowego i chorego zajmująca się oceną stanu odżywienia pacjenta oraz planowaniem odpowiedniej dietoterapii. Oprócz tego zajmuje się ona też oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, zapobieganiem chorobom dietozależnym, prowadzeniem edukacji żywieniowej, psychologią odżywiania i technologiami gastronomicznymi.
Tryb nauczania: niestacjonarny
Okres kształcenia: 300 godzin dydaktycznych -
Sekretarka medyczna
Wykonywanie zawodu sekretarka medyczna polega na realizacji przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje zadań związanych ze świadczeniem usług zdrowotnych. Zawód sekretarki medycznej wykonywać można w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Sekretarka medyczna pracuje w zespole pracowniczym, współpracuje z kierownikiem, lekarzami i pielęgniarkami jednostki organizacyjnej zakładu opieki zdrowotnej. Ważne predyspozycje psychofizyczne do wykonywania tego zawodu to komunikatywność, cierpliwość i kultura osobista.
Tryb nauczania:
• stacjonarny
• niestacjonarny -
Opiekunka dziecięca
Opiekunka dziecięca pełni funkcje wychowawczo-opiekuńcze. Wspomaga rozwój psychomotoryczny dzieci, a także działania profilaktyczne w zakresie ochrony zdrowia dziecka. Wykonuje zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne małych dzieci, dba o ich prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo.
Kwalifikacja w zawodzie:
SPO.04. Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dzieckaTryb nauczania: stacjonarny
Okres kształcenia: 4 semestry -
Technik dentystyczny
Technik dentystyczny wspomaga lekarza stomatologa w leczeniu narządu żucia w przypadkach różnych jakościowo i ilościowo braków uzębienia oraz prowadzenie profilaktyki chorób układu stomatognatycznego. Zajmuje się protetyką stomatologiczną i ortodoncją. Technik dentystyczny ściśle współpracuje też z lekarzem w zakresie innych działów stomatologii: m.in. stomatologia zachowawcza, stomatologia wieku rozwojowego i chirurgia stomatologiczna.
Kwalifikacja w zawodzie:
MED.06. Wykonywanie i naprawa wyrobów medycznych z zakresu protetyki dentystycznej, ortodoncji oraz epitez twarzy
Tryb nauczania: dzienny
Okres kształcenia: 2,5 roku -
Higienistka stomatologiczna
Higienistka stomatologiczna współpracuje bezpośrednio z lekarzem dentystą, w zakresie wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych, które wykonuje samodzielnie, na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty.
Kwalifikacja w zawodzie:
MED.02. Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia
Tryb nauczania: stacjonarny
Okres kształcenia: 4 semestry -
Asystentka stomatologiczna
Asystentka stomatologiczna to osoba, która asystuje lekarzowi stomatologowi w działalności leczniczej, w gabinecie stomatologicznym i poradni stomatologicznej.
Kwalifikacja w zawodzie:
MED.01. Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy
Tryb nauczania:
Okres kształcenia: 2 semestry -
Technik ortopeda
Technik ortopeda zajmuje się projektowaniem, wykonywaniem oraz sprzedażą sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych.
Kwalifikacja w zawodzie:
MED.11. Wykonywanie i dobieranie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych
Tryb nauczania: stacjonarny
Okres kształcenia: 4 semestry -
Technik usług kosmetycznych
Technik usług kosmetycznych jest upoważniony do wykonywania zabiegów w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej oraz zabiegi fizykoterapeutyczne; udzielają porad z zakresu kosmetyki zachowawczej i zdobniczej.
-
Technik farmaceutyczny
Od 1 września 2019 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej wznawia możliwość kształcenia techników farmaceutycznych w szkołach policealnych!!!!
Nabór już u nas trwa!
Kwalifikacja w zawodzie:
MED.09. Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu produktami leczniczymi,
wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego
oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa
-
Technik masażysta
Technik masażysta - wykonuje masaż leczniczy, rehabilitacyjny, sportowy, kosmetyczny, zgodnie z wymogami wiedzy medycznej; ręcznie; za pomocą strumienia wody lub urządzeń mechanicznych, w celu uzupełnienia zabiegów fizykalnych i usprawniających.
-
Technik sterylizacji medycznej
Technika sterylizacji medycznej zajmuje się zapewnieniem odpowiedniej czystości mikrobiologicznej sprzętu używanego do diagnozowania i leczenia - przeprowadza i dokumentuje procesy mycia, dezynfekcji i sterylizacji medycznej po zakwalifikowaniu sprzętu i wyrobów medycznych używanych do diagnozowania i leczenia.
-
Terapeuta zajęciowy
Terapeuta zajęciowy - zawód, który umożliwia prowadzenie różnych form i technik terapii zajęciowej w procesie leczenia oraz rehabilitacji chorych, w celu przeciwdziałania powstaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa.
-
Opiekun medyczny
Opiekun medyczny rozpoznając potrzeby i problemy osoby chorej i niesamodzielnej planuje, organizuje i wykonuje czynności pielęgnacyjne, higieniczne i opiekuńcze zakresu usług opieki medycznej, a także aktywizuje osoby chore i niesamodzielne do zwiększenia samodzielności życiowej.